Alimenty – część 1
Co to są alimenty?
Przepis art. 128 k.r.o. określa pojęcie obowiązku alimentacyjnego w ten sposób, że jest to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania.
Obowiązek alimentacyjny dostarczania środków utrzymania oznacza obowiązek zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentacji. Wypełnianie tego obowiązku może polegać również na dostarczaniu uprawnionemu mieszkania, opieki lekarskiej i domowej. Środkami wychowania są w szczególności wydatki na wykształcenie (szkoła, zajęcia pozalekcyjne), rozwój fizyczny, a także na zaspokajanie potrzeb kulturalnych czy na rozrywkę.
Środki utrzymania i wychowania mogą mieć postać świadczenia pieniężnego, ale mogą być również dostarczane w naturze (np. zakup odzieży, wyżywienia, pomocy szkolnych). Obowiązek alimentacyjny w zakresie wychowania może polegać także na osobistych staraniach zobowiązanego, np. osobista opieka nad dzieckiem, przygotowywanie posiłków, dbanie o czystość, pielęgnacja w chorobie, pomoc w lekcjach, uczenie dziecka języka obcego.
Kto ma prawo do alimentów?
W art. 128 k.r.o. ustawodawca wymienił osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. Osobami takimi są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo.
Najczęściej alimenty przyznawane są dzieciom, które są wychowywane przez jednego z rodziców lub przez osobę trzecią. Jednakże prawo do alimentów może przysługiwać również dorosłym, na przykład w przypadku niepełnosprawności lub gdy osoba nie jest w stanie samodzielnie zapewnić sobie środków do życia.
Jak ustalić wysokość alimentów?
Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od następujących przesłanek:
- usprawiedliwionych potrzeby uprawnionego;
- możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego;
- stopnia osobistych starań o utrzymanie lub wychowanie uprawnionego;
-w kolejnym poście w/w przesłanki zostaną omówione szerzej
Gdzie skierować pozew o alimenty?
Pozew o alimenty skierować można do Sądu Rejonowego właściwego według miejsca zamieszkania pozwanego rodzica, albo według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do uzyskania alimentów, czyli miejsca zamieszkania dziecka. Wybór należy do rodzica dziecka, który występuje z pozwem o alimenty.
Pozew o alimenty nie podlega opłacie sądowej.
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości skontaktuj się z Kancelarią!
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - 536 338 423
- ul. Kętrzyńskiego 6/1, Olsztyn 10-507